Istorija


SUP ISTORIJA

Laivelis yra pirmoji žmogaus rankomis sukurta transporto priemonė, kurią kiek mums žinoma, jau III tūkst. pr. m. e. Iš nendrių rišo senovės tautos, gyvenusios prie Titikakos (Peru), Čado (C. Afrika) ežerų, o miškingesnėse teritorijose buvo skobiami luotai iš tam kraštui būdingos medienos.

Irklavimas atsistojus  susikūrė įvairiose vietose visame pasaulyje, dar prieš mūsų erą, tačiau modernaus irklavimo stovint ant banglentės tradicijos neabejotinai kilusios iš Polinezijos krantų.

He'e Nalu – taip vadinamos banglentės gimtąja Havajų kalba, kas reiškia ,,slysti banga”. Pirmosios lentos labiau priminė kanojas, buvo gaminamos iš Koa medžio ir puoštos ritualiniais raižiniais. Ilgiausia lenta priklausydavo kaimo vyriausiajam ir siekdavo 5 metrų ilgį. Banglenčių sportas Havajuose siekia 1500 metų patirtį ir tradicijas. Banglentės tapo havajiečių kultūrinės tapatybės dalimi, suteikė prieglopstį ir savitumą per bangas.

Pirmasis europietis, šio sporto liudytojas buvo kapitonas James’as  Cook’as, atvykęs į salas 1779 metais. Taip žinia, apie „vėjo vaikus“ bandančius pažaboti bangas atkeliavo į Europą ir pasklido visame pasaulyje.

Ne tokio ekstremalaus, irklenčių sporto, pradžia galima laikyti 1960-uosius metus, kai banglenčių instruktoriai pasinaudojo irklais, norėdami susirikiuoti grupinei nuotraukai ant vandens. Šiek tiek vėliau, irklavimo ant banglenčių technika pradėta naudoti banglenčių mokyklose, kaip pagalbinė priemonė liksvarai kontroliuoti.

Vietnamo karo veteranas Rick Thomas tapo pirmuoju banglentininku, atvežusiu irklentes iš Havajų į kontinentinę Ameriką. Banglenčių meistras Jimmy Lewis sukūrė pirmą, šiam sportui specialiai pritaikytą irklentę. Daugėlis klasikinių banglenčių megėjų persiorientavo į irklenčių sportą dėl jo universalumo – su irklentėmis buvo galima pagauti daugiau bangų, taip pat buvo lengviau pastebėti iš jūros atplaukiančias bangas.

Dabar šis sportas patapo aktyvaus poilsio priemone, bei pramoga ir yra prieinamas kiekvienam. Irklavimas atsistojus suteikia daugiau laisvės irkluotojui judėti ir gėrėtis kintančiu kraštovaizdžiu, bei gamta, todėl planuojant ilgas keliones vandeniu, irklentės tampa populiariu pasirinkimu.

Lietuvoje Irklenčių(SUP) sportas pradėjo matuotis mūsų ežerus ir kitus vandens telkinius dar visai nesenai. Šalis galinti didžiuotis savo vandenų gausa ir jų susisiekimu idealiai pritiko šiam irklavimo būdui, o pati pramoga sužavėjo savo paprastumu. Ant lentos nesunku išsilaikyti, užtenka mažiau nei valandos, kad pradedantysis irkluotojas pasijaustų saugus ir galėtų mėgautis judėjimu vandeniu.

Irklenčių manevringumas leidžia greitai išvengti kliūčių upėse, jos yra lengvos, tad atsiradus neįveikiamai kliūčiai, ją lengva persinešti. Plaukiant SUP’u galite keisti kūno padėtį bet kuriuo metu, tad fiziškai nenuvargstama kaip plaukiant baidare ar kanoja, be to irklentės sunkiai apvirsta, tad nereikia nerimauti dėl plukdinamų daiktų.